Organisation


Head Office in Zurich

The Head Office is responsible for carrying out the tasks assigned to the Arts Council.

Directorate

  • Philippe Bischof
    Director
  • Jérôme Benoit
    Deputy Director / Head of Visual Arts & Design Sector / Delegate director of the Global Network & International Affairs sector
  • Sonja Bruder
    Staff to the Directorate
  • Bettina Gasser Good
    Assistant to the Directorate
  • Aurel Maurer
    Staff to the Directorate
  • Nicole Rielle
    Assistant to the Deputy Director

Innovation & Society Sector

  • Seraina Rohrer
    Head of Innovation & Society Sector
  • Johanna Codourey
    Innovation & Society Specialist
  • Gianna Conrad
    Innovation & Society Specialist (out of office, deputy Johanna Codourey / Jelena Delic)
  • Jelena Delic
    Innovation & Society Specialist
  • Lisa Pedicino
    Innovation & Society Specialist
  • Katharina Schneider-Roos
    Innovation & Society Specialist
  • Leonie Thalmann
    Innovation & Society Specialist

Visual arts & Design Sector

  • Jérôme Benoit
    Deputy Director / Head of Visual Arts & Design Sector / Delegate director of the Global Network & International Affairs sector
  • Eva Fischer
    Staff Officer Artistic Sectors
  • Salome Schmassmann
    Staff Officer Artistic Sectors
  • Ladina Taxer
    Staff Officer Artistic Sectors

Design

  • Cécile Vulliemin
    Head of Design
  • Luca Cannellotto
    Design Specialist (Game Design)
  • Marie Mayoly
    Design Specialist
  • Oliver Miescher
    Design Specialist (Game Design)
  • Helen Muggli
    Design Specialist

Venice Projects

  • Sandi Paucic
    Project Leader Venice Biennials
  • Rachele Giudici Legittimo
    Project Manager Venice Biennials & Palazzo Trevisan
  • Anita Magni
    Assistant Venice Biennials
  • Jacqueline Wolf
    Coordinator Palazzo Trevisan

Visual Arts

  • Katharina Brandl
    Head of Visual Arts (out of office, deputy Ascanio Cecco)
  • Ascanio Cecco
    Head of Visual Arts ad interim
  • Valentina D’Avenia
    Visual Arts Specialist 
  • Clarissa Fornara
    Visual Arts Specialist
  • Aline Juchler
    Visual Arts Specialist (out of office)
  • Catherine Munger
    Visual Arts Specialist
  • Imara Paternò Castello
    Visual Arts Specialist 
  • Laurent Rueff
    Visual Arts Specialist
  • Julia Schmidt
    Visual Arts Specialist

Performing arts, Music & Literature Sector

  • Andreas Moos
    Head of Performing Arts, Music & Literature Sector
  • Eva Fischer
    Staff Officer Artistic Sectors
  • Salome Schmassmann
    Staff Officer Artistic Sectors
  • Ladina Taxer
    Staff Officer Artistic Sectors

Performing arts

  • Felizitas Ammann
    Head of Performing Arts
  • Yann Aubert
    Performing Arts Specialist
  • Larissa Bizer
    Performing Arts Specialist
  • Thibault Genton
    Performing Arts Specialist
  • Sabine Jud
    Performing Arts Specialist

Music

  • Dominique Rovini
    Head of Music
  • Jennifer Jans
    Music Specialist
  • Marius Kaeser
    Music Specialist
  • Yvonne Meyer
    Music Specialist
  • Vera Mühlebach
    Music Specialist
  • Tobias Rothfahl
    Music Specialist
  • Anja Wernicke
    Music Specialist

Literature

  • Reina Gehrig
    Head of Literature
  • Jennifer Bigelow
    Literature Specialist (German)
  • Sina Chiavi
    Literature Specialist
  • Adrian Flückiger
    Literature Specialist
  • Ana Gysi
    Literature Specialist (Italian)
  • Aurélia Maillard Despont
    Literature Specialist (French)

Global Network & International Affairs Sector

  • Anna Arutyunova
    Head of Global Network & International Affairs Sector
    Anna Arutyunova is not a member of the Executive Committee between 1.11.23-30.6.25 to avoid potential conflicts of interest.
  • Sonja Bütikofer
    Coordinator Staff Office Global Network & International Affairs
  • Sandra Küpper
    Head Global Encounters and Initiatives
  • Martina Lughi
    Global Encounters and Initiatives Specialist
  • Gabriela Mighali
    Global Encounters and Initiatives Specialist
  • Karin Whiting
    Assistant Staff Office Global Network & International Affairs

Communications

  • Ines Flammarion
    Head of Communications Sector
  • Sonja Bichsel
    Communications Specialist
  • Jolan Chappaz
    Communications Specialist
  • Anja Jenny
    Social Media Manager
  • Anna Jost-Moser
    Communications Specialist
  • Tania Luchena
    Communications Specialist
  • Pascal Marchev
    Communications Specialist (Webmaster)
  • Aline Ostergaard
    Communications Specialist
  • Ursula Pfander
    Communications Specialist (Media Relations)
  • Caroline Ritzmann
    Communications Specialist

Finance

  • Silvio Rüegg
    Head of Finance
  • Ruth Saxer
    Accounting

Human Resources & Facility Management

  • Marion Lautner
    Head of Human Resources & Facility Management
  • Corinne Bircher
    Payroll
  • Anja Gmür
    Human Resources Specialist
  • Samantha Ismaili
    Apprentice
  • Farhad Karimian
    Facility Management
  • Patrizia Kettenbach
    Human Resources Specialist
  • Romana Lavagnoli
    Reception
  • Said Moufid
    Facility Management
  • Barbara Parsons-Spörri
    Reception

IT

  • Mirco Walke
    Head of IT & Facility Management
  • Rolf Büeler
    Systems Engineer
  • Lakshan Ganesalingam
    Apprentice
  • Thomas Hüsser
    IT Support