Our Offices & Partners Abroad

Secretariat in Zurich

Pro Helvetia
Schweizer Kulturstiftung
Hirschengraben 22
CH-8024 Zürich

T +41 44 267 71 71

Directorate

Directorate

  • Philippe Bischof
    Director
    Head of Global Network & International Affairs Sector ad interim
  • Jérôme Benoit
    Head of Visual Arts & Design Sector / Deputy Director
  • Sonja Bruder
    Staff to the Directorate
  • Lily-Pauline Koper
    Assistant to the Directorate
  • Aurel Maurer
    Staff to the Directorate

Innovation & Society

Innovation & Society

  • Seraina Rohrer
    Head of Innovation & Society Sector
  • Gianna Conrad
    Innovation & Society Specialist
  • Lisa Pedicino
    Innovation & Society Specialist
  • Leonie Thalmann
    Innovation & Society Specialist

Visual Arts & Design

Visual Arts & Design

  • Jérôme Benoit
    Head of Visual Arts & Design Sector / Deputy Director
  • Eva Fischer
    Staff Officer Artistic Sectors
  • Salome Schmassmann
    Staff Officer Artistic Sectors

Design & Interactive Media

  • Sylvain Gardel
    Head of Design & Interactive Media
  • Tania Longhitano
    Design & Interactive Media Specialist
  • Oliver Miescher
    Interactive Media Specialist
  • Helen Muggli
    Design Specialist
  • Mike Reaney
    Interactive Media Specialist

Visual Arts

  • Madeleine Schuppli
    Head of Visual Arts
  • Jelena Delic
    Visual Arts Specialist
  • Josiane Imhasly
    Visual Arts Specialist
  • Aline Juchler
    Visual Arts Specialist
  • Catherine Munger
    Visual Arts Specialist
  • Caroline Nicod
    Visual Arts Specialist
  • Nicole Rielle
    Assistant Visual Arts
  • Rachele Giudici Legittimo
    Project Manager Venice Biennials
  • Martina Lughi
    Assistant Venice Biennials
  • Sandi Paucic
    Project Leader Venice Biennials

Performing Arts & Literature

Performing Arts & Literature

  • Andreas Moos
    Head of Performing Arts & Literature Sector
  • Eva Fischer
    Staff Officer Artistic Sectors
  • Sophia Cassandra Nava
    Project Manager Promotion Model/Cooperations in Europe
  • Salome Schmassmann
    Staff Officer Artistic Sectors

Dance & Theatre

  • Felizitas Ammann
    Head of Dance & Theatre
  • Yann Aubert
    Dance Specialist
  • Larissa Bizer
    Theatre Specialist
  • Thibault Genton
    Theatre Specialist
  • Anne Maurer
    Dance & Theatre Specialist
  • Julia Wehren
    Dance & Theatre Specialist

Literature

  • Reina Gehrig
    Head of Literature
  • Jennifer Bigelow
    Literature Specialist (German)
  • Gianna Conrad
    Literature Specialist (Italian)
  • Ana Gysi
    Literature Specialist (Italian) (out of office, deputy Gianna Conrad)
  • Aurélia Maillard Despont
    Literature Specialist (French)
  • Beatrice Oehlschläger
    Book Service
  • Eva Stensrud
    Literature Specialist (German)

Music

  • Andri Hardmeier
    Head of Music
  • Barbara Canepa
    Music Specialist (Jazz)
  • Céline Gex
    Music Specialist (World)
  • Marius Kaeser
    Music Specialist (Pop)
  • Tobias Rothfahl
    Music Specialist (Contemporary Music)
  • Manuela Sonanini
    Music Specialist (Folk Music)

Global Network & International Affairs

Global Network & International Affairs

  • Philippe Bischof
    Head of Global Network & International Affairs Sector ad interim
  • Tobias Brenk
    Head of Programme «COINCIDENCIA – Swiss & South American Cultural Exchanges»
  • Thomas Bruhin
    Head of Liaison Offices & Centres
  • Cristina Emmel
    Project Coordinator – «COINCIDENCIA – Swiss & South American Cultural Exchanges»
  • Andy Markwalder
    Staff Officer Global Network & International Affairs
  • Isabel Stierli
    Coordinator Global Network & International Affairs
  • Karin Whiting
    Assistant Global Network & International Affairs

Communications

Communications

  • Sabina Schwarzenbach
    Head of Communications Sector
  • Sonja Bichsel
    Communications Specialist
  • Ines Flammarion
    Communications Specialist (Culture and Business)
  • Romain Galeuchet
    Communications Specialist
  • Chantal Hirschi
    Communications Specialist
  • Anna Jost
    Communications Specialist
  • Pascal Marchev
    Visual Communications
  • Lisa Stadler
    Communications Specialist (Media Relations)
  • Pierre-Yves Walder
    Communications Specialist

Finance

Finance

  • Silvio Rüegg
    Head of Finance
  • Lirim Etemi
    Accounting

Human Resources

Human Resources

  • Marion Lautner
    Head of Human Resources
  • Yvonne Baumann
    Payroll
  • Corinne Bircher
    Payroll
  • Anja Gmür
    Human Resources Specialist
  • Patrizia Kettenbach
    Human Resources Specialist
  • Romana Lavagnoli
    Reception
  • Barbara Parsons-Spörri
    Reception
  • Otis Stillhart
    Apprentice

IT & Facility Management

IT & Facility Management

  • Mirco Walke
    Head of IT & Facility Management
  • Rolf Büeler
    Systems Engineer
  • Christian Helfenberger
    Facility Management
  • Thomas Hüsser
    IT Support
  • Aimo Kerschbaum
    Apprentice
  • Saïd Moufid
    Facility Management