Noss biros e partenaris en l’entir mund

Giurias

Per surdar contribuziuns ad in’ovra instituescha Pro Helvetia giurias. Ellas sa cumponan da commembers da la cumissiun d’experts sco era d’expertas e d’experts independents da las disciplinas correspundentas.

En cas da concurrenzas en il rom d’atgnas iniziativas engascha Pro Helvetia tut tenor basegn ulteriuras spezialistas e spezialists per la giuria.

 

Contribuziuns ad in'ovra, litteratura tudestg

Corina Caduff
Spezialista da litteratura e scienzas culturalas
Professuressa a la Scola auta turitgaisa dals arts

Martin Zingg
Criticher litterar e publicist, Basilea

Philipp Theisohn
Professer da scienza da litteratura e da cultura, Universitad da Turitg

Contribuziuns ad in'ovra, litteratura franzos

Thomas Hunkeler
Professer da litteratura franzosa, Universitad da Friburg

Anne Pitteloud
Criticra litterara, Genevra

Isabelle Rüf
Criticra litterara, Losanna

Contribuziuns ad in'ovra, litteratura talian

Cristina Foglia
Schurnalista

Fabio Pusterla
Autur e translatur litterar, Lugano

Lorenzo Tomasin
Professer da romanistica e d'istorgia da la lingua taliana , Universitad da Losanna

Contribuziuns ad in'ovra, litteratura rumantsch

Rico Valär
Romanist, Turitg/Zuoz

Contribuziuns ad in'ovra, arts visuals

Raffael Dörig
Directur, Kunsthaus Langenthal

Cathérine Hug
Curatura, Kunsthaus Zürich

Felicity Lunn
Directura CentrePasquArt, Bienna

Boris Magrini
Curatur, Turitg

Didier Rittener
Losanna

Contribuziuns ad in'ovra, musica

Peter Kraut
Vicemanader dal sectur Musica, Scola auta dals arts da Berna

Christoph Merki
Musicist e professer a la Scola auta turitgaisa dals arts

Isabelle Mili
Docenta da didactica da musica, Universitad da Genevra

Nicolas Julliard
Musicist e schurnalist, Genevra

Johannes Rühl
Musicolog, Hochschule Luzern

Contribuziuns ad in'ovra, teater musical

Peter Kraut
Vicemanader dal sectur Musica, Scola auta dals arts da Berna

Isabelle Mili
Docenta da didactica da musica, Universitad da Genevra

Eva-Maria Bertschy
Dramaturga, Konzert Theater Bern

Laura Berman
Dramaturga, curatura, directura d'opera , Theater Basel

Contribuziuns ad in'ovra, teater

Ute Haferburg
Directura dal teater da Cuira

Roberto Betti
Directur, CCN – Théâtre du Pommier, Neuschatel

Giorgio Thoeni
Schurnalist e criticher da teater, Purasca

Eva-Maria Bertschy
Dramaturga, Konzert Theater Bern

Contribuziuns ad in'ovra, saut

Carena Schlewitt
Directura, Kaserne Basel

Anne Davier
Collavuratura artistica e schefredactura, Association pour la danse contemporaine, Genevra

Véronique Ferrero Delacoste
Directura, FAR° Festival des Arts Vivants, Nyon

Contribuziuns ad in'ovra, ovras interdisciplinaras

Peter Kraut
Vicemanader dal sectur Musica, Scola auta dals arts da Berna

Véronique Ferrero Delacoste
Directura, FAR° Festival des Arts Vivants, Nyon

Raffael Dörig
Directur, Kunsthaus Langenthal

Daniel Sciboz
designer e docent , Haute Ecole d'Art et de Design (HEAD), Genevra

Philipp Theisohn
Professer da scienza da litteratura e da cultura, Universitad da Turitg

Biennalas d'architectura (2015-2018)

Marco Bakker
Architect, Bakker & Blanc architectes, Losanna e Turitg
Docent a l'ENAC da la SPF Losanna

Francesco Buzzi
Manader architectonic, Buzzi studio d'architettura, Locarno

Irina Davidovici
autura e postdoctoranda , SPF Turitg

Céline Guibat (dapi settember 2016)
Architecta, mijong architecture design, Sion e Turitg

Isa Stürm
Architecta, Isa Stürm Urs Wolf AG, Turitg

Biennalas d'art (2015-2018)

Jacqueline Uhlmann
Head of Fair Management and Communication tar LISTE Art Fair, Basilea

Silvie Defraoui
Artista

Balthazar Lovay
Directur, Fri Art, Friburg

Michele Robecchi
Autur e curatur, Londra

Christina Végh
Directura, Kestnergesellschaft, Hannover

Collection Cahiers d’Artistes

Fanni Fetzer
Directura e Curatura, Kunstmuseum Luzern

Marie Velardi
Artista, Genevra

Samuel Leuenberger
Curatur, Art Parcours, Basilea

Luca Frei
Artist, Lugano/Malmö

Denis Pernet
Curatur, Hard Hat, Genevra

Design

Marianne Daepp
Experta Enabling Sciences, Cumissiun per tecnologia ed innovaziun (CTI)

Frédéric Dedelley
Designer, Turitg

Anita Moser
Basilea

Chantal Prod‘Hom
Directura mudac, Losanna

Adrien Rovero
Designer industrial, Renens

Renato di Rubbo
CMO Franke Group, Ebmatingen
(remplazzament per Daniel Sciboz enfin avust 2017)

Daniel Sciboz
designer e docent , Haute Ecole d'Art et de Design (HEAD), Genevra

Walter Stulzer
Expert Enabling Sciences, Cumissiun per tecnologia ed innovaziun (CTI)